Her gelin özeldir ve mükemmeldir.

Her ayrıntıyı düşünerek aylarca hazırlandığınız bu özel günde kusursuz görünmek istemeniz elbette çok doğal. Fakat pek çok gelin gözden kaçırdığı küçük detaylar nedeniyle makyaj mağduru olabiliyor. Bu grupta yer almamak için gelin makyajınıza dair kararları vermeden önce bilmeniz gerekenlere göz atın.

 

Birçok gelin bu özel günü için ağır ve kalıcı bir makyaj ister. Fakat kalıcı olabilmesi için ağır olmasına gerek yoktur. Doğru ürünler, temiz bir cilde uygulandığında makyajınız çok doğal ve kalıcı  bir hale gelir.

Son yılların modası olan “doğallık” gelin makyajlarına da yansıdı. Abartıdan uzak kalarak ve cilt tonunuza uygun renklerde makyaj yaparak da dikkatleri üzerinizde toplayabilirsiniz.

 

2018 makyaj modasına uygun ve doğru bir makyaj için yapmanız gerekenlere bakalım.

 1. Eğer cilt sorunlarınız varsa aylar öncesinden cilt tedavisine başlamalı ve cilt sorunlarınızdan kurtulmalısınız. Işıldayan bir cildin ilk kuralı temiz bir cilttir. Cildinize uygun ürünleri düzenli kullanarak, gereken özeni göstermelisiniz.
 2. Kaşlarınızın yüzünüze uygun bir formda olduğunu düşünmüyorsanız, özel gününüzden en az 6 ay öncesinde bir kaş artiste kaşlarınızı emanet etmelisiniz. Bu işlem bir kaç rötuştan oluşur ve uzun zaman alabilir.

  Temiz ve duru bir cilde yapılan makyaj hem daha kalıcı olur hem de yüzünüzü taze gösterir.
 3. Bu özel gününüzden en az 2 ay öncesinde güvendiğiniz bir makyaj artistine makyaj provasına gitmelisiniz. Eğer memnun kalmazsanız hiç strese girmeyin daha iki ayınız var. Yeni makyaj artistleri arayın ve onlarla iletişime geçin.
 4. Seçtiğiniz makyaj artistini davetiniz hakkında mutlaka bilgilendirin. Gelinliğiniz, aksesuarlarınız, saç modeliniz ve hatta organizasyon detaylarını anlatın. Unutmayın bu özel gününüzü bir bütün olarak planlamalısınız. 

  Aksesuarlarınız abartılıysa sade bir göz makyajı sizi daha asil gösterecektir.
 5. Makyaj artistinize hayal ettiğiniz makyajı anlatın ve hatta denetin. Bazen hayal ettiğimiz ya da bir başkasında gördüğümüz örnekler bize yakışmayabilir. Ortak bir yol bulun ve makyaj tarzınızı belirleyin.
 6. Uygulanması gereken renkler doğal tonlarda olmalıdır. Simli ve abartılı renklerden kaçının.
 7. Makyajınıza başlanmadan mutlaka primer(baz) kullanılmasını isteyin. Cilt tonunuzu düzenleyen bu baz sayesinde makyajınız kolayca uçmaz ve bozulmaz.

  Yüzünüz cildinizle aynı tonda olmalıdır.
 8. Kullanılacak olan fondöten boynunuzla aynı tonda olmalıdır. Ne bir ton açık, ne bir ton koyu! Gözaltınızda renk problemi varsa uygun tonda kapatıcılarla cildiniz porselen gibi olmalıdır.
 9. Son yılların modası “kontür makyaj” uygulamasını kesinlikle yaptırmalısınız. Çıkık elmacık kemikleri, düzgün bir burun ve aydınlanmış göz altları sizi gecenin yıldızı yapacaktır.

  Kontür uygulaması ile yüzünüzün hatlarını ön plana çıkarmanız mümkün.
 10. Bakışlarınızı büyüleyici bir hale getirmek de mümkün. Misafirlerinizi ve damadı takma kirpik kullanarak etkileyebilirsiniz. Özel gününüzden önce gündelik hayatınızda takma kirpik kullanarak kendinizi bu duruma alıştırmanızda fayda var. Göz makyajınızda eyeliner kullanırsanız takma kirpiklerle beraber gözleriniz çok doğal ve büyüleyici görünecektir.

  Göz makyajınızın tonlarıyla dudak renginiz kontrast olmalıdır. Gözlerinizi ön plana çıkardıysanız dudak renginiz doğal kalmalıdır.
 11. Kesinlikle kullanmamanız gereken tek ürün kırmızı ruj. Rujunuzu dudak tonlarınızda kalıcı ve mat olarak seçmelisiniz. Dudak kalemi kullandığınızda dudaklarınız dolgun ve rujunuz daha kalıcı olacaktır. Üzerine hafif bir parlatıcı kullanabilirsiniz.
 12. Yanaklarınıza cildinize uygun bir tonda allık uygulanmalıdır. Şeftali ve ya pembe tonlarında uygulanan allıklar, yanaklarınızı çok doğal ve güzel gösterecektir.
  Gecenin yıldızı gelindir. Highlighter’sız gelin olmaz 🙂

   

 13. Makyajınız bittiğinde ufak tefek rötuşlar yapılmasını isteyin. Unutmayın gelin makyajı yaklaşık bir saat sürmektedir ve mutlaka uçan ürünler olacaktır.
 • Makyajınız bittikten sonra makyaj sabitleyici kullanılmalıdır. Böylece makyajınızı sabitler ve bozulmasını engelleyebilirsiniz. 
 • Dipnot:  Bu özel gününüzün sonuna kadar taze bir makyajla kalmak istiyorsanız, sizi tebrik etmek isteyen misafirlerinizle sadece tokalaşın 🙂

2017’de evlenen ünlüler ve onların makyaj detaylarını inceleyelim:

Şeyma Subası

Şeyma Subaşı da doğal tonlarda bir gelin makyajı tercih edenlerden. Oldukça gösterişli ve modaya uygun gelinlikler seçen Subaşı günlük hayatında yaptığından farksız tonlarda bir makyaj kullanmıştır. Göz makyajında şeftali tonlarında mat bir far ve eyeliner, cildinde ise parlak bitişli fondöten üzerine şeftali tonlarında allık kullanmıştır.

 

Fahriye Evcen

Fahriye Evcen de doğal tonları kullanan gelinlerden. Belirgin kontür makyajı uygulayan Evcen, elmacık kemiklerini highlighter ile aydınlatmış ve dudağına mat somon tonunda bir ruj uygulamıştır. Oldukça güzel ve sade görünüyor değil mi?

 

Neslihan Atagül

Neslihan Atagül kemiklerini ön plana çıkaran bir uygulama yapmıştır. Gözlerinin rengini ön plana çıkarmak için sadece siyah eyeliner ve açık kahve far kullanmıştır. Takma Kirpikleriyle de oldukça romantik görünüyor. Yüzünün T bölgesini aydınlatmış ve dudaklarına hafif parıltılı bir ruj kullanmıştır.

 

Şükran Ovalı

Meşhur esmer güzellerinden olan Şükran Ovalı esmerliğini ön plana çıkarmak istemiş ve koyu tonlarda bir göz makyajını tercih etmiştir. Gözlerini ön plana çıkaran ovalı yüzünün diğer bölümlerini oldukça doğal tonlarda bırakmış. Hafif bir allık ve dudak renginde kullandığı ruju ile oldukça asil ve güzel görünüyor.