DAVETLERİN VAZGEÇİLMEZİ PASTA

Özel günlerin olması olmazıdır “pasta”. Söz, nişan, kına ve çeşitli kutlama davetlerinde organizasyonun assolisti olan pastalar, düğün davetlerinin de baş tacıdır. Özeldir, özel olması gerekir.

Pastanızın tasarımı tamamen size ait olabilir.

Peki ama gelenek haline gelen pasta kesme ritüeli nereden geliyor?

Davetiniz bir kır bahçesinde gerçekleşiyorsa, bu pasta tam da size göre. Tasarımın adı “doğayla iç içe”.

 

Size biraz tarihçesinden bahsedelim. Romalılar döneminde aşçılar oldukça saygıdeğer kişilerdi. O dönemlerin geleneği olan buğday saçma ritüelini, buğdaydan kekler yapıp düğün davetlilerine dağıtmaya başlayarak bu duruma seviye atlatmışlardır. İlk zamanlarda küçük kekler gelinin kafasına atılıyordu, daha sonra bu kekler yenmeye başladı. Kekler yenmeye başladıkça, aşçılar da daha süslü ve şaşalı kek ve pastalar yapmaya başladılar. Bu adet hızlıca Avrupa’da yayılıyordu, en çok da İngiltere’de birleşen İngiliz ve Fransız aşçılar sayesinde. Fransız aşçıların yaratıcılığı, dekoratif yeteneği ve gurmeliği ile İngiliz’lerin pratik zekası birleştiğinde ortaya günümüze kadar uzanmış olan süslü püslü düğün pastası geleneği çıkmış oldu.

 

 

 

 

Tabii ki düğün pastası ne kadar yüksekse, o kadar bereketli olarak sayılır. Pastanın en bereketli kısmının ise tepesi olduğuna inanıldığı için gelin ile damat pastayı adeta bir savaş kılıcı büyüklüğünde bir bıçak ile en tepeden başlayarak keser, sonrasında tepedeki ilk iki dilimi birbirlerine ikram ederler. Pastanın tepesinde neden gelin ile damat figürü olduğunu da böylelikle çözmüş olduk!

 

Her ne kadar yüksek katlı pastalar gelenek haline gelse de, son yılların modası “butik pastacılık”. Özel günlerinizde butik pastacılarla iletişime geçebilirsiniz.

 

Peki pastamızı nasıl seçmeliyiz?

Pastane ziyaretlerinize başlamadan önce, düğün pastalarını biraz araştırmanız gerekir. Mesela, hangi mevsimde hangi meyvenin olabileceği ve asla birleştirmemeniz gereken tatlar gibi konular hakkında bilginiz olsun. Tüm bunları araştırırken bir yandan da internetten pasta resimlerine bakın, beğendiğiniz modellerin çıktısını alın. Bunların yanı sıra kendinize bir bütçe çıkarın.

 

 

Sadelikten yanayım ama bembeyaz pasta da olmaz dediğinizi duyar gibiyiz. İşte sade ama çok şık bir tasarım.

 

-Pasta seçimini kesinlikle son ana bırakmayın.

Düğün pastası seçmeye için vakit ayırın. Pasta araştırmaları hem düğününüz için avantaj olacak hem de sizin için eğlenceli bir uğraş olacaktır. Düğünden önce pastanızı alabileceğiniz yerler araştırıp tadına bakmak için firmaları ziyaret edebilirsiniz. Düğün pastasını 1-2 ay önceden seçmelisiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Davetinizde kendinizi peri kızı gibi hissetmek isterseniz, konseptinize uygun bu pastayı tercih edebilirsiniz.

 

-Sağlıklı seçimler yapın.

Düğün pastasına karar verirken davetlilere ikram edeceğiniz pastanın sağlıklı olmasına dikkat edin. Anlaştığınız firmaya, pastanın hangi malzemeleri içerdiğini mutlaka sorun. Ağır pasta kreması, yoğun çikolata gibi malzemeler, konuklarınızın pastadan memnun kalmamasına sebep olacaktır. Pastanızın düşük kalorili, sağlıklı ve unutmaz olmasını istiyorsanız bu detayları atlamayın.

 

 

 

 

 

 

 

Sadelikten yana değilim. Davetim süslü, pastam daha da süslü olsun diyenler için harika bir tasarım.

 

-Fiyat araştırması yapmayı unutmayın.

Pastaneleri gezmek çok zamanınızı alacak olsa da, her detayın maliyetini ve nelerin ek masrafa gireceğini öğrenin. Daha sonra bir sürprizle karşılaşmak istemezsiniz. . Ayrıca fiyatlandırmanın genellikle dilim üzerinden yapıldığını unutmayın. Pastanızdan kaç dilim servis çıkacağını ve dilimlerin doyurucu olup olmadığını öğrenin.

 

 

 

 

 

 

 

Doğayla iç içe bu tasarım sade ve şık bir mekan süslemesiyle harika görünecektir.

 

-Konsepte uygun pasta modelleri seçin.

Pasta seçimi konusunda yapılan hatalardan biri de düğün temasına uygun bir model seçmemek oluyor. Düğün pastasının içeriğini belirledikten sonra yapmanız gereken ilk şey düğün konseptinize uygun olabilecek modelleri araştırmak. Kapsamlı bir araştırma ile tam da hayalinizdeki kadar büyüleyici ve konseptinize uygun bir düğün pastası bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir ilkbahar akşamında evleniyorsanız bu pasta harika bir tasarım.

 

 

 

Düğünlerde gelin ve damat pastasını keserken fonda müzik çalınır. Pastanıza karar verdiyseniz, bir sonraki postta düğün müziklerini inceleyebilirsiniz.