Davetiyeniz düğününüzün ilk ipucu. Nasıl bir düğün ve nasıl bir çift olduğunuzun ilk yansıması. O nedenle düğün davetiyenizi en iyi şekilde tasarlayabilmek için bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

1. Adım: Davetiye Stilini Belirle
Düğün davetiyenizin tarzı hem size ve eşinize hem de düğününüze ilişkin önemli ipuçları verir. Özellikle kendi tasarladığınız davetiyeleriniz hem sizi hem de düğününüzü daha özel ve eşsiz kılar. Bunun için yapmanız gereken ilk adım kendinize uygun olan konsepti belirlemek olmalıdır. Nasıl bir konseptle konuklarınıza en mutlu gününüze davet etmek istersiniz? Klasik mi, eğlenceli mi, şık mı, modern mi, yoksa retro mu? Bu konsepti belirledikten sonra konsepte uygun renk, arka plan ve yazı detaylarını belirlemeniz gerekir.

2. Adım: Davetiyede Kullanacağın Rengi/ Renkleri Seç
Konsepti belirledikten sonra sıra geldi renk seçimine. Renk, konseptinizi yansıtacağınız davetiyenizin başlangıç noktası. Bunun için renklerin ne anlama geldiğini de bilmek faydalı olabilir. Örneğin kırmızı, sıcak, ateş, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Kan basıncını ve solunumu hızlandırır ve insanları heyecanlandırabilir. Kırmızı, hakimiyet kuran bir renktir. Dolayısıyla davetiyede kırmızı renk, heyecanı ve aşkı simgeler. Mavi, huzuru, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. Sarı, metabolizmayı hızlandırır. Parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Tıpkı güneşli bir gün gibi davet edicidir. Yeşil, doğanın simgesidir. Doğal olandır. Bunun yanında yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler. Siyah, tartışmalı bir renktir. Bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken, diğer taraftan sadakat, sebat, dayanıklılık, ihtiyat, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Beyaz, saflığı, temizliği ve masumiyeti yansıtır. Mor, asaletin rengidir. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler.

Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir. Kahverengi ise toprağın rengidir. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajları iletir. Pembe, Romantizmin ve narinliğin rengidir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır. Turuncu iştah açıcıdır. Dışa dönüklük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu gösterişin ve şatafatın rengidir.

Bunun yanında düğün organizasyonuna kullanılan tercih ettiğiniz rengi de davetiyenizde kullanılabilirsiniz.

3. Adım: Davetiyenizin Şekli
Dörtgen veya kare, düğün davetiyeleri için geleneksel boyutlardandır. Çiftler dairesel, taraklı ve kare davetiyelerle daha eğlenceli veya modern şekillerde de kullanabilirler. Davetiyenizde kendi fotoğraflarınıza da yer verebilir, özel anlarınızı özel kılıp, sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

4. Adım: Kendinizi Doğru Kelimelerle İfade Edin
Renklerin ve desenlerin ardından, davetiye üzerinde sizi anlatan metninize geldi sıra. Metninizi belirlerken kendinizi en doğru kelimelerle ifade etmek en önemlisi. Geleneksel olarak, törenin yapıldığı zaman da dahil olmak üzere her şeyi davetiyenizde belirtmelisiniz. Size ait kelimeler bütünüyle oluşturacağınız cümleleriniz davetiyenizin en önemli parçalarından birisi. Kendiniz ve eşiniz için özel olabileceğini düşündüğünüz kelimelere davet metninizde yer vermeniz, metninizi size özel kılacaktır. Yazı fontu ise, konseptiniz ile uyum içerisinde olmalıdır. Ayrıca davetiyenizin arka planının renk seçimine dikkat edin. Yazdığınız metnin ortaya çıkması için arka planın renklerinin yeterince zıt olduğundan emin olun.

5. Adım: İnceleme/Araştırma
Beşinci adım, kendi tarzınızı yansıtacağınıza inandığınız davetiye sitelerini bulup, incelemeye koyulmanızdır. Sitelerdeki örnek uygulamalar davetiyeniz için size fikir verebilir.

6. Adım: Baskı
Son adım tasarımını yaptığınız davetiyelerinizi hayata geçirecek bir yer keşfetmek. Bunun için 5. Adımdaki inceleme ve araştırma aşaması yol gösterici olabilir. Bu işi yapabilecek birçok kırtasiye bulabilirsiniz. Ancak işinde profesyonel olan büyük kopyalama merkezleri bu aşamayı gerçekleştirmek için doğru bir seçim olabilir. Pazarlığa oturmadan anlaşmayı da yapmayın =)
Parasal açıdan sıkıntılı bir süreç yaşıyorsanız online davet siteleri de sizlere davetiyenizi ve düğününüzü tasarlamada yardımcı olabilir. Bunun için https://www.davet.com/ incelenmeye değer bir örnek. Farklı uygulama modelleri, tasarım yöntemleri ile düğününüzü ait internet sitenizi ücretsiz olarak https://www.davet.com/ ile tasarlayabilirsiniz.