EVLENİYORUZ…

PEKİ AMA NEREDEN BAŞLAMALIYIZ?

Her genç kızın hayali olan o tektaşı parmağınıza takar takmaz bir telaş içine girersiniz. Söz, nişan, kına, nikah, düğün, balayı… derken bir bakarsınız ki herşey bitmiş… Tatlı bir yorgunlukla fotoğraflara bakarken bulursunuz kendinizi…

 

“I said YES!”

Peki ama davetlerinizin stressiz geçmesi mümkün değil mi? Tabi ki mümkün. Herşeyi sıraya koyarsanız, kendinize bir “yapılacaklar listesi” oluşturursanız her şey sırasıyla ve stressiz bir şekilde ilerleyecektir.

Her şeyi planlamakta fayda var.

En karmaşık gibi görünen düğün davetinize hazırlanmaktır. Gelinlik, damatlık, kuaför, makyaj, ev, çeyiz listesi,mobilya, beyaz eşya, düğün tarihi, yeri, davetiyeler, organizasyon, fotoğrafçı….

Öncelikle sakin oluyoruz kızlar 🙂

Sizlere herşeyin mükemmel olması için bir kaç tüyo vereceğiz. Hazırsak başlayalım…

Tektaşı parmağınıza taktınız. Aileler tanıştı. Söz kesildi. Nişan yapıldı.

1- Nikah Tarihi Alın! Öncelikle en az 6 ay öncesinden düğün tarihinizi kararlaştırıyorsunuz. Asla tek bir güne umut bağlamayın, bazen belediyeler dolu olabiliyor. Müstakbel eşinizle beraber nikahın kıyılacağı şehrin belediyesinden gün alıyorsunuz.

Nikah tarihinizin sizin için özel bir tarih olacağını unutmayın.

2- Düğün Yerinizi Önceden Ayarlayın! Aklınızda mutlaka evlenmek istediğiniz yerler vardır. Otellere, yemek salonlarına, kır bahçelerine tekrar göz atın. Hatta gidin ve o mekanları gezin. Davetli listesinin büyük bir çoğunluğunu aileniz bilir. Mekanlara gitmeden önce ailelerinizden bu sayıyı öğrenin çünkü aklınızda ortalama bir davetli sayısı olursa güzel olur. Beğendiğiniz yerin işletmecisi ile anlaşma yapın. Organizasyon şirketi ve fotoğrafçı ile ilgili yardım isteyin. Beğendiğiniz yerde daha önce mutlaka düğün yapılmıştır.

 

Düğün yerinizi seçerken düğün mevsiminizi ve her türlü hava koşulunu göz önünde bulundurmalısınız.

3- BALAYI ! Tatlı telaş bir koşuşturmadan sonra gelin ve damat için en özel tatil balayıdır. Günümüzde bir çok çift balayı için yurt dışını tercih ediyor. Pasaport, vize, tur şirketi derken zaman daralabiliyor. Bu yüzden nikah tarihinizi alır almaz size en uygun tarihleri seçip balayınızı planlamanızı öneririz. Yurt içini tercih edecek olan gelin ve damatlar da tükenen oda problemiyle karşı karşıya kalmamak için arzu ettikleri şehirden diledikleri otelde yerlerini ayırtabilirler. Erken ödeme indirimleri de cabası. 

Balayı programınızda baş başa kalmaya özen gösterebilirsiniz.

4- Organizasyon Şirketi Bulun! Hayal ettiğiniz düğün konseptine karar verdikten sonra bütçe planlaması yapın. Organizasyona ayırabileceğiniz bütçe ve davetli sayınıza göre organizasyon şirketleri görüşün. Bir düğünü unutulmaz yapan en önemli detaylardan biridir organizasyon. İçerisinde masa sandalye süslemeleri, mekan süslemeleri, müzisyen & müzik desteği, sahne & ışık desteği, nikah şekeri ve hatta LCV desteği bile vardır.

 

           

5-Fotoğrafçı! En güzel detaylardan biri olan ve özel gününüzü ölümsüzleştiren fotoğraf & video hizmetini sizi en mutlu eden kişiden almalısınız. Bunun için organizasyon şirketinizden yardım isteyiniz. Beraber çalıştıkları bir fotoğrafçıları mutlaka vardır. Daha önceki fotoğraflarına göz atın. Düğün konseptinize uygun pozlar yakalamasını isteyin. Sizin için özel bir düğün klibi hazırlamasını da söyleyin.

 

Fotoğraflarınızın doğal olmasına özen gösterin.

 

 

6- Davetiye! Nikah tarihiniz ve düğün yeriniz belli olduğuna göre sıra davetiyelerde demektir. Basım aşaması uzun süreceğinden dolayı önceliğinizi davetiyeye vermeniz iyi olacaktır. Son yıllarda butik davetiye örnekleri çok moda. Az maliyetle siz de modaya uyabilirsiniz. Yok biz daha klasik bir model düşünüyoruz derseniz de hemen hemen her davetiyecide istediğiniz modeli bulabilirsiniz. Örneğin davetli listeniz 200 kişi ise, siz biraz daha fazla davetiye bastırın. Çünkü aileleriniz son anda birilerini daha listeye ekleyeceklerdir.

 

8-Davet.com ! Davetiyeleriniz basım aşamasında ama dağıtıma geçmeden önce davetlileriniz haberdar etmek istiyorsunuz. Üniversiteden sonra bir çok arkadaşınızla farklı şehirlerde yaşamaya başladınız ya da akrabalarınızın bir kısmı sizden uzakta. Davetiyelerinizi tek tek kargoya vermeye hazır mısınız? Evleniyorum dediğinizde, “aa nasıl tanıştınız?” sorusunu defalarca cevaplamaya hazır mısınız? Peki ya düğün mekanının lokasyonunu Whatsapp’dan herkese tek tek mi yollamayı düşünüyorsunuz? Düğün detaylarını herkese sabırla anlatacak gücünüz var mı? Bu kadar işin gücün arasında…… Üzülmeyin. davet.com sizin için her şeyi düşündü ve planladı. Tüm bu soruların cevabını ücretsiz bir şekilde davetlilerinizle paylaşabilirsiniz. 🙂

Davet.com

9- Gelinlik! Damatlık bir çok markada var. Nerdeyse tüm damatlar klasik modeller tercih ediyor. Siz siz olun gelinliğinizi son dakikaya bırakmayın. Bir kaç gününüzü gelinlikçi gezmeye ayırın. Aklınızda bir model varsa ona benzer hazır giyim gelinlikleri mutlaka deneyin. Bazen hayalimizdeki modeller yakışmayabiliyor. Çok gezdim bulamadım, diktirmeye karar verdim diyorsanız en az 4 ay önceden enerjinizin tuttuğu bir modacıyla anlaşın. Modacıdan gelinliğinizin modeline uygun duvak istemeyi unutmayın. Düğünden bir hafta önce mutlaka son provanızı yaptırın.

10- Saç & Makyaj! Gelinliğinize karar verdiğinize göre, sıra uygun bir saç ve makyaj modelinde. Son yıllarda moda olan “doğallık” akımı gelin saç ve makyajlarına da yansıdı. Saç ve makyaj provanızı en az 3 ay önceden yaptırın. Memnun kalmazsanız başka seçenekler aramanız için zamanınız kalmalı. Daha detaylı bilgi almak için önceki bloglarımıza göz atınız.

2018 Gelinlik Trendleri

2018 Gelin Makyaj Trendleri

11- Çeyizinizi Yapın! Türk gelenek ve göreneklerinde mutfak, yatak odası ve banyo aksesuarlarını kız tarafı alıyor. Fakat bazı aileler aralarında konuşup, ihtiyaç listelerini paylaşıyorlar. Size düşen ne varsa indirimleri takip ederek almaya başlayın. Küçük ev aletlerini ve mutfak araç gereçlerini alın evinizde bir köşeye koyun. Eğer evlendiğinizde oturacağınız evi bulduysanız, aldıklarını o eve götürüp yavaş yavaş düzenlemelerinizi yapın.

Gelin çeyizinize beğendiğiniz parçaları ekleyin. Kimsenin müdahale etmesine izin vermeyin.

12- Evinizi Tutun ya da Satın Alın! Düğüne en az 3 ay kala evinizi tutmuş ya da almış olmalısınız. İçerisinde ufak tefek tadilat yaptırmak istediğiniz yerler varsa bir an önce yaptırın. Büyük eşya, mobilya, beyaz eşya, perde, halı, mutfak gereçleri… derken ihtiyaç listeniz kabaracaktır. Öncelikle en çok ihtiyaç duyulanları almaya başlayabilirsiniz. Yaşadıkça eksikleriniz çıkacaktır, panik olmayın. Herşeyin bir an da dört dörtlük olması imkansız.

Hayal ettiğiniz yatak odasını evinize taşıyın.

13- Gelin Ayakkabısı! Hemen hemen her gelinliğin boyu ayakkabınızın topuk boyuna göre ayarlanır. Son gelinlik provanıza mutlaka düğün günü giyeceğiniz gelin ayakkabınız ile gidin. Peki nerden bulurum? Maalesef ünlü ayakkabı markalarında gelin ayakkabısı bulmak çok zor ya da rahat değil. Bunun için internetten araştırma yapabilirsiniz. Sadece gelin ayakkabısı üreten bir çok firma var. Ayakkabınızı evde uzun süre giyin. Ayağınızı alıştırın ki düğününüz size eziyet olmasın.

Gelin ayakkabınızda beyaz ve tonları çok hoş duracaktır.

14-Gelin Çiçeği! Gelin çiçeğinizin size özel olmasını istiyorsanız, Instagram’da bu işi yapan bir çok hesap var. Önce güzelce araştırın. Başka bir alternatifiniz daha var. Organizasyon şirketinizden mekan süslemenize uyumlu bir gelin çiçeği isteyebilirsiniz. Süslemelerde genelde çiçekler kullanılır. 

Gelin çiçeğinizden bir parça damadın yakasına takarsanız çok uyumlu ve hoş görüneceksiniz.

15-Damatlık! Damatlığı almadan önce damat ayakkabısına karar verin. Damatlık  tadilatını aldığınız yer üstlenecektir fakat siz her durumu göz önünde bulundurun ve güvendiğiniz bir terzi ile iletişime geçin. Damatlık pantolonunun boyunu damat ayakkabısına göre yaptırmayı unutmayın.

Düğün mevsiminize ve organizasyon renklerine göre farklı tarzda ve renkte damatlıklar seçebilirsiniz.

Bu maddelerin her biri özel gününüze en az bir ay kala bittiği takdirde stressiz ve sıkıntısız bir düğün sizi bekliyor demektir. Ev içerisinde eksikleriniz mutlaka olacaktır. Onları da yaşadıkça yavaş yavaş tamamlayabilirsiniz.