1. Düğün yerinin ve koşullarının rahat olmasını sağlayın.

Tatlı bir yaz düğünü planlıyorsanız, mekanınızın klimasının iyi olduğundan emin olun. Aynı şekilde, soğuk bir kış günü ise, konuklara battaniyeleri verin ve ilave ısıtma kiralayın.

2. Lojistik ayrıntıları olabildiğince basit hale getirin

Davetiyelerinizde, zamanlamaların ve adreslerin mümkün olduğunca açık ve kesin olduğundan emin olun. Elinizden gelen tüm bilgileri mümkün olduğu kadar açık yapın. Mümkünse online bir düğün sitesi uygulaması kullanarak, davetiyelerinizi konuklarınızla online olarak paylaşın.

3. Konuklarınıza “hoşgeldiniz” demek için zaman ayırın

Konuklarınıza “hoşgeldiniz” demek, özel gününüzün bir parçası olmak için zaman ve çaba harcadıklarından en azından onların varlığını kabul etmek ve teşekkür etmektir! Bu nedenle konuklarınızla selamlaşmak için belirli bir zaman dilimi ayırdığınızdan emin olun.

4. Çocuklu katılımlara dikkat edin

Düğününüzde en yakınlar hariç çok fazla çocuk katılımı olmasını istemiyorsanız; davetiyenize kimseyi kırmayan sevimli bir not düşebilirsiniz; miniklere tatlı rüyalar:) gibi…

5. Konukların oturma düzenine zaman ayırın

Konuklarınızın oturma düzenine zaman ayırın. Yakın ve yaşça daha büyük olan konuklarınızı ve düğüne heyecan katan gençlerinizin oturma düzenine ayrıntılı bir şekilde vakit harcayın. Ama unutmayın herkesi mutlu etmek mümkün değil. Bu sizin düğününüz. En önemlisi sizin mutluluğunuz =)

6. Düğününüze size özel detaylar, ayrıntılar ekleyin

Yaratıcı olun! Bu sizin en özel gününüz. Bu gün akıllardan hiç çıkmasın. Bunun için eşinizi ve sizi yansıtan küçük detaylarla yer vererek bu güzel gününüzü size özel kılabilirsiniz. Örneğin eşinizin ve sizin tasarladığınız bir dilek ağacı ya da arkadaşlarınızla hazırlayabileceğiniz ufak bir dans gösteri… Denemeye değer =)

7. İlk dans ve en özel dans

Tüm gözler üzerinizde çünkü sahnede sadece siz ve eşiniz. Birkaç ufak tüyo, bu anı ölümsüz kılmak için yeter de artar bile. O anın tadını çıkarın. Dans etmeyi sevin ya da sevmeyin yeni hayatınıza adım
attığınız bu günde yaptığınız düğün dansı ömrünüzün en özel ve heyecanlı dansı olacak. O nedenle eşinizle önceden seçtiğiniz ve sizin için özel bir dans müziği belirleyin. Seçtiğiniz düğün müziğinin uzunluğuna dikkat edin. Malum, davetlileri sıkmamak da gerek. Bunun için 2,5 veya 3 dakika ideal bir süre. Dans koreografinizde eşinize ve size özel detaylar eklemeyi unutmayın. Dans için son provanızı düğünden en az 6 saat önce yapın ve sahnede konuklardan ziyade birbirinize odaklanın. Sadece siz ve hayatınızın diğer yarısına..

8. Düğün Pastası, düğünün en tatlı tadı

Düğün pastası seçmeye için vakit ayırın. Pasta araştırmaları hem eğlenceli hem de düğünün en keyifli zamanı. Düğün pastası seçerken, hangi mevsimde hangi meyvenin olabileceği ve asla birleştirmemeniz gereken tatlar gibi konular hakkında bilginiz olsun. Bunun için öncesinde bir araştırma yapmanız, tadınıza tad katar…

9. Çiçeğinizi paylaşın, çünkü mutluluk paylaştıkça güzel

Gelin çiçeğinizi bir seremoni ile paylaşın. Çünkü sizin mutluluğunuz paylaştıkça çoğalacak. Ortaçağ Avrupası’nda gelinler gelinliklerini ve çiçeklerini saklamazmış ve o gelinliğin ve çiçeklerinin önce kendileri
sonra da diğer kadınlar için iyi şans ve doğurganlık getirdiğine inanılırmış. Bırakın sizin güzel aşkınız ve mutluluğunuzun enerjisi de tüm salonun mutluluğu ve enerjisi olsun. Çünkü mutluluk paylaştıkça çoğalır.

10. Teşekkür ederim!; Demeyi unutmayın

Bir teşekkür notu ya da sözü, konuklara, zamanlarını, çabalarını ve cömertliklerini takdir ettiğini misafirlerine söyleyecek düğün sonrası düşünceli bir sonlandırma dokunuşudur.

11. Tüm güzel enerjinizle hep gülümseyin, bugünün tadını doya doya çıkarın.

Düğünüz sizin en güzel gününüz. Bırakın gerilmeyi. Kim ne der diye düşünmeyi. Her şeyden önce en çok siz eğlenin ki, tüm davetlilerin enerjisini de artırın. Gülümseyin, ama öğle yapmacık değil. Eşinizle düğün salonuna ilk girişinizden sonuna kadar gülümseyin ve eğlenin…