Bir insan için hiç şüphesiz hayatının en önemli günlerinden birisi, hayatını sevdiği insanla birleştireceği düğün günüdür. Bu özel gün hem erkek hem kadın için çok özel olsa bile, kabul etmek gerekir ki; kadınların hazırlıkları daha fazla özen gerektirir ve daha zorlu bir süreçtir.

Gelin olmak kolay değil; bunun saçı var, makyajı var, gelinliği var, takısı var…

İşte bu önemli hazırlıkların arasında gelinlik kadar önemli olan bir şey varsa, o da “gelin saçı”dır.

Gelinliği ortaya çıkaracak ve gelinin güzelliğini vurgulayacak şeylerden biri de, onun tercih edeceği saç modelidir.

 

Bu sene de tıpkı son yıllardaki gibi saçlarda olabildiğince doğal esintiler göreceğiz…  Abartılı topuzlar, saça sim dökmeler, spreyle kaskatı olmuş gelin saçları artık yok.
2018 gelinleri son zamanların modasını göz önünde bulundurarak, kendine yakışan bir saç modeli tercih etmelidir.

 

 

Saç modeline karar verirken nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Gelinliğinize kesinlikle karar vermelisiniz. Çoğu gelinlik firması ya da modacılar, gelinlikle beraber duvak veriyor. Saç modelinize karar verirken duvağınızın modelini göz önünde bulundurmalısınız.
  2. Düğünden en az 6 ay öncesine kadar saçınızla ilgili ani değişikliklerden kaçınmalısınız. Renk değiştirme, kestirme, perma ya da herhangi bir kalıcı işlemden uzak durmalısınız. Son anda pişman olmamak adına!
  3. Kendinizi tanıyor ve yüz şeklinizi biliyor olmalısınız. Her model herkese yakışmaz!
  4. Saçlarınız düğün döneminde fön, maşa gibi aşırı işlemlerden geçeceği için biraz yıpranıyor. Mutlaka bakımlarımızı yaptırmalısınız. Balayında keçe gibi saçlarla dolaşmak istemiyorsanız eğer!
  5. Düğünden en az 3 ay önce güvenebileceğiniz bir kuaför bulup, beğendiğiniz saç modellerini denetmelisiniz.

 

Gelinlik tarzınıza göre, tercih edebileceğiniz saç modellerine göz atalım.

 

Eğer detaylarıyla ön planda olan bir gelinlik modeli tercih ediyorsanız, sade saç modelleriyle şıklığınızı tamamlayabilirsiniz.

Kabul ediyoruz, yazın bu saç modelini tercih etmek biraz cesaret istiyor. Fakat serbest bırakılmış uzun saçlar, doğal görünen bir gelin olmak isteyen tüm kadınların ilk tercihidir.
Geleneksel gelin topuzları tarih oldu. Günlük hayatta kullanabileceğiniz topuzlar artık gelinlerin ilk tercihleri arasında.
Spreyle sabitlenmiş olmasına rağmen doğal görüntüsünden çıkmayan topuz modelleri özellikle sırtı açık gelinlik giyecek gelinler için oldukça idealdir.

 

 

 

*Straplez gelinlik giyecek gelin adaylarının omuzlarını açık bırakması önerilir. Dekoltenizi saçlarınızla kapatmak gelinliğinizi öldürebilir. Saçları yine olabildiğince doğal bir topuzla toplayıp yüzünüzü ve boynunuzu ön plana çıkarmakta fayda var.

Straplez gelinlik tercih eden gelinler sade saç topuzlarını şık ve gösterişli bir küpe ile tamamlayabilirler.

 

 

 

*Eğer uzun saçlara sahipseniz tercih edebileceğiniz gelin saçı modelleri arasında örgü modelleri de yer alıyor. Üstelik 2018’de de oldukça revaçta. Bu yüzden duvakla kullanabileceğiniz bir örgü saç modeli, sizi hayalinizdeki gelin haline getirebilir.

Gecenin duygusallığını saçlarınıza yansıtmanız mümkün. Örgü kullanılan gelin saçının modası asla geçmiyor.
Uzun saçlarda dağınık örgü ile şık bir detay oluşturabilirsiniz. Saçtaki dalgaların doğal olmasına dikkat edin.

 

 

 

Sade bir gelinlik modeli tercih ediyorsanız, aksesuar detaylarını saçlarınızda kullanabilirsiniz. Unutmayın! Gecenin yıldızı sizsiniz ve mutlaka konuklarınızdan bir farkınız olmalı.

*Topuzlara tutturulmuş çiçekler, abartıdan uzak, sade gelinlik modelleri seçenler için ideal.

Düğün detaylarınızı saçınızda da taşımanız mümkün.
Topuzunuzu saçınızın yanlarından gelen örgü modeli ile tamamlayabilirsiniz.
Saçınızda kullanacağınız çiçek ile gelin buketiniz uyumlu olursa şıklığınız göz kamaştırıcı olacaktır.

 

 

 

*Gypso çiçekler buketlerden çıktı ve artık saçlarda da kullanılıyor. Özellikle de organizasyon süslemeleriniz de varsa saçınızda da kullanabilirsiniz.

Gypso çiçeklerini dağınık bir topuzun aralarında ya da açık bıraktığınız saçınızın arkasında örgülerin arasında kullanabilirsiniz.

İddia benim göbek adım diyen bir gelin adayı iseniz saçınızı doğal bırakıp, Gypso çiçeklerden yapılmış bir taç kullanabilirsiniz.

 

 

*Saçlarda aksesuar kullanımı antik çağ takılarının izlerini taşıyor. Mücevher ve hafif ışıltılı saç aksesuarları sade olan gelinliğinizi renklendirebilirsiniz.

Saç renginize göre aksesuarınızın tonunu ayarlayabilirsiniz. Koyu renkli saçlarda beyaz ışıltılar, açık renkli saçlarda ise gold detaylar daha güzel görünecektir.

 

 

 

 

*Toplu saç modellerini kendinize yakıştırmıyorsanız, yarı toplu gelin saçı modelleri özellikle duvakların duruşu için muhteşem bir görüntü sağlıyor.

Yandan toplu saç modelleri ile hem gelinliğiniz ön plana çıkar, hem siz.
Yarı toplu saç modellerinde gelinliğinize uygun bir taç kullanırsanız duvağınız ve saçınız daha şık görünecektir.

 

 

Saçım çok kısa hiç bir model şık görünmeyecek diye düşünmeyin.

Gelin saçı deyince akla ilk gelen şey uzun saç modelleri olsa da, ille de her gelin uzun saçlı olacak diye bir şey yok. Eğer gelinliğiniz kısa saç modellerine de elverişliyse, tercih edebileceğiniz çok fazla saç modeli bulunuyor. Kısa saçlarınızı toplatmakla uğraşmanıza gerek yok, bırakın hafif dalgalarla serbest kalsınlar! Emin olun, bu, sizi son derece doğal gösterecektir.

Saçınız kısa ise maalesef toplu modeller kullanamazsınız. Fakat şık ve gösterişli aksesuarlar ile göz kamaştırıcı görünürsünüz.
Duvak tarzınız gelinliğinizle uyumlu olduğu takdirde kısa saçlarınız sizi rahatsız etmeyecektir.

 

 

 

UNUTMAYIN!

Düğün sizin düğününüz. En önemli şey kendinizi iyi hissetmeniz olacaktır. Tıpkı diğer detaylarda olduğu gibi fikir ve yardımlara açık olun ama son sözü siz söyleyin 😉

İyi Eğlenceler…